Лікування деформуючого артрозу (остеоартроз) суглобів

  • Головна
  • Лікування деформуючого артрозу (остеоартроз) суглобів

Лікування деформуючого артрозу (остеоартроз) суглобів

Деформуючий артроз

Найпоширенішою патологією суглобів є артроз, що деформує. За даними ВООЗ, цим захворюванням страждає 7% населення, а серед осіб старше 50 років – 30%. Багато людей не знають, чим відрізняються деформуючий артроз та остеоартроз один від одного. Відповідь проста – нічим. Це синоніми.

Причини

Причин появи та розвитку остеоартрозу безліч, але серед них можна виділити основні:

  • Травма. Не завжди вдається чітко пов’язати факт удару із розвитком захворювання. Це може бути вже давно перенесена травма, яка на той момент не зажадала спеціального лікування та пройшла без видимих наслідків. Або мікротравма, якій людина на той час просто не надала значення.
  • Вроджені дефекти або аномалії розвитку.
  • Запальні та інші захворювання суглобів – реактивний артрит (інфекційно обумовлене ураження суглобів), ревматоїдний артрит (аутоімунне запальне захворювання).

Факторами-провокаторами розвитку остеоартрозу є літній вік, зловживання алкоголем та куріння, надмірна вага, остеопороз, ендокринні захворювання, порушення обміну речовин та мінералів.

Симптоми

Є два основні прояви деформуючого артрозу:

  • болісний синдром з локалізацією в ураженому суглобі;
  • зміна форми суглоба.

За вираженістю клінічних проявів остеартроз ділиться на три ступені – І, ІІ та ІІІ.

Остеоартроз І ступеня

Суглобова порожнина звужена незначною мірою. Видимих змін контурів суглоба не визначається. Біль з’являється лише після фізичного навантаження. Рухи у суглобі не обмежені чи обмеження виражені незначно.

Остеоартроз II ступеня

Суглобові поверхні схильні до змін, з’являються патологічні кісткові розростання. Больовий синдром носить інтенсивний характер, посилюється після навіть незначних фізичних навантажень, проходить після тривалого відпочинку або прийому препаратів, що аналгезують. Рухи обмежені та болючі. Відзначається помірна зміна контурів.

Остеоартроз III ступеня

Больовий синдром набуває постійного характеру. Болі посилюються після будь-якого навантаження і не проходять навіть у спокої та після відпочинку. Суглоб деформовано. Рухи обмежені. На цій стадії для зняття больового синдрому лише аналгетиків стає недостатньо. Необхідна специфічна терапія.

Лікування

Найчастіше хворі відкладають відвідування лікаря, застосовуючи методи народної медицини, займаючись самолікуванням, орієнтуючись на інформацію, отриману зі ЗМІ чи знайомих. Це не вірно. Боротьба з деформуючим артрозом має бути комплексною, а розробити правильні схеми лікування, підібрати максимально ефективні методи як традиційної, так і альтернативної медицини може лише лікар-ортопед.

Медикаментозна терапія

Комплекс лікарських препаратів, які застосовуються для лікування остеоартрозу, поділяється на декілька основних груп.

  • Нестероїдні протизапальні препарати. Найчастіше лікарі призначають Кетопрофен, Індометацин, Диклофенак чи його аналоги. З сучасних ліків призначаються Целекоксиб, Рофікоксіб, які є препаратами селективної дії, тобто вибірково впливають на уражений суглоб.
  • Глюкокортикостероїди (Преднізолон, Дексаметазон та ін.) призначаються при інтенсивних болях та ознаках запалення.
  • Хондропротектори (Хондроїтину сульфат, Глюкозамін та ін.) сприяють відновленню нормальної структури суглобового хряща.
  • При III стадії ураження великих суглобів проводиться внутрішньосуглобове введення замінників синовіальної рідини.

Одночасно призначаються курси фізіотерапії, лікувальної гімнастики.

Народні засоби можуть застосовуватися лише як допоміжні методи та як доповнення до традиційного лікування. Самолікування є неефективним і може призвести до подальшого прогресування захворювання або приєднання ускладнень.

  • Поділитися

Юхимчук О.А.

Доктор ортопед - травматолог, кандидат медичних наук.